Komentarze: 0
Lokata najprościej rzecz biorąc polega na umowie z bankiem – my powierzamy instytucji nasze pieniądze, a w zamian po upływie czasu umowy odzyskujemy początkowy kapitał powiększony o odsetki. Dla kogo takie rozwiązanie może być dobrą propozycją?
Dla początkujących
Brak doświadczenia na rynku inwestycyjnym nie oznacza, że nie możemy w żaden sposób pomnażać swoich oszczędności. Co prawda gra na giełdzie wymaga pewnej wiedzy i znajomości zasad rządzących tą formą inwestowania, ale w zamian możemy założyć lokatę. Obecnie wśród ofert banków możemy znaleźć i takie, które pozwalają część oszczędności złożyć na tradycyjnej lokacie, zaś pozostałą – zainwestować np. w wybrany fundusz. Jest to idealne rozwiązanie dla osób dopuszczających pewien stopień ryzyka inwestycyjnego. Ponieważnajlepsza lokata to ta przynosząca największy zysk,warto rozważyć taką możliwość, bo tego typu produkty mogą oznaczać wyższe odsetki. Taka forma oszczędzania będzie dobra również dla studentów, którzy rzadko mają doświadczenie, jeśli chodzi o inwestowanie pieniędzy.
Dla cierpliwych
Powierzając bankowi swoje oszczędności musimy uzbroić się w cierpliwość – zanim upłynie czas określony w umowie, nie możemy do tych pieniędzy dopłacać kolejnych kwot, ani też wycofać kapitału początkowego. I chociaż pewnością w takiej sytuacji odzyskamy wpłacone pieniądze, to prawdopodobnie bank nie wypłaci nam odsetek. Lokaty sprawdzą się więc w przypadku osób, które mogą pozwolić sobie na zamrożenie pewnych kwot. Zasadniczo najlepsze lokaty maj 2016 to te długoterminowe, jednak lepiej ostrożnie dobierać okres trwania umowy – w każdej chwili może zdarzyć się sytuacja, że potrzebne będą pieniądze, a szkoda byłoby zrywać umowę z bankiem i stracić odsetki. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przejrzeć ranking lokat, aby porównać poszczególne oferty i wybrać tę najlepszą. Będzie to bardziej korzystne rozwiązanie, niż przetrzymywanie oszczędności na rachunku osobistym, które najczęściej jest bardzo nisko oprocentowane, albo nawet wcale.