Kategoria

Finanse firmy


lip 01 2016 Jakie depozyty ma nam do zaoferowania bank?...
Komentarze: 0

Co określamy depozytem bankowym? A no tę inwestycję, która polega na zdeponowaniu konkretnego funduszu bankowi, za co ten wyda odsetki, uzależnione od warunków umowy.

Najpopularniejszym zeń są zaś konta bankowe, będące rejestrem bieżącego stanu należności pomiędzy klientem i ośrodkiem bankowym, w zakresie których pieniądze są gromadzone, ale w całości dyspozycyjne, co umożliwia przeprowadzanie rozliczeń i innych działań pieniężnych. Do ich odmian kwalifikujemy z kolei konta osobiste, jakie są przeznaczone do robienia zwykłych rozliczeń, konta pomocnicze, które posiadają podobne doń zadanie, ale pozwalają na uskutecznienie tego w bankach ich nieotwierających, konta oszczędnościowe, jakie cechują się lepszym procentem, ale które wykorzystuje się do oszczędzania, a nie do przed chwilą przytoczonych, rachunki walutowe, które umożliwiają gromadzenie funduszu w walucie zagranicznej, i bezmiar pozostałych jak na przykład konta maklerskie.

Szczególnym rodzajem depozytu są zaś lokaty bankowe, na które środki finansowe się przeznacza, ale te ulegają unieruchomieniu i można je wyjąć dopiero po ustalonym pierw czasie, łącznie z odsetkami oczywiście. Tak jak w sytuacji kont bankowych, dzielą się one na parę rodzajów, wśród których można wyliczyć lokaty denominowane, czyli otwierane w walucie obcej, lokaty negocjowane, czyli zezwalające na negocjowanie z bankiem o stopy oprocentowania i pozostałe ustalenia w umowie, lokaty progresywne, w jakich wysokość oprocentowania wzrasta razem z mijaniem czasu, lokaty terminowe, czyli otwierane na dany czas, lokaty rentierskie, w których odsetki są z miejsca wypłacane, a nie kapitalizowane, lokaty strukturyzowane, czyli posiadające cechy funduszy inwestycyjnych, a ponadto niemało innych.

Jak więc widzimy, depozyty bankowe są bardzo różnorakie, toż każdy może znaleźć dla siebie ten najatrakcyjniejszy. Trzeba niemniej pamiętać, że mimo zagwarantowania im ochrony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca zadośćuczynienia w sytuacji upadłości banków, potrzebnym jest też odpowiednie przeanalizowanie poszczególnych propozycji i wyłonienie z nich tej, która jest bez zarzutu. Reasumując, zanim rozpoczniemy współdziałanie z jakimś ośrodkiem bankowym, upewnijmy się, czy ma on nieskazitelną opinię pośród konsumentów, czy ma szeroki zakres ofert i czy zajmują one pierwsze pozycje w rankingach internetowych, czy jest weń praktykowane kompetentne doradztwo, czy jego witryna www jest zrozumiała i czy da się z jej wykorzystaniem otwierać depozyty, oraz ogólnie, czy mamy kontakt z faktycznym ekspertem, dla którego zadowolenie konsumenta to priorytetowy cel.

lut 17 2015 Czy istnieje darmowe konto firmowe?
Komentarze: 0

Konto firmowe najczęściej jest dużo droższe niż zwykły rachunek bankowy, dlatego wiele osób otwierając firmę zastanawia się jak zmniejszyć koszty prowadzenia takiego rachunku i czy jest możliwe znalezienie darmowego konta firmowego.

Konto firmowe nie zawsze musi być otwierane w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jednak jest to często wygodniejsze niż trzymanie prywatnych i firmowych pieniędzy na jednym koncie osobistym. Niekiedy mogą też się pojawić kłopoty z rozliczaniem z Urzędem Skarbowym i z odprowadzaniem składek do ZUS – u. Czasami Urząd Skarbowy blokuje prywatne konta i przelewy w tym momencie nie dochodzą. Potem należy wyjaśniać wiele kwestii i tracimy sporo czasu i nerwów. Dlatego warto rozważyć założenie takiego konta, nawet w sytuacji, gdy nie mamy takiego obowiązku prawnego.

 

Darmowy rachunek firmowy, – co to oznacza w praktyce?

Szukając darmowego rachunku firmowego często trafiamy na oferty banków, w których widzimy, że konto firmowe jest darmowe. Jak to jednak wygląda w praktyce i czy rzeczywiście konto jest całkowicie darmowe? Najczęściej banki stosując określenie darmowego konta odnoszą się do samego prowadzenia rachunku. W takim przypadku najczęściej darmowe konto firmowe oznacza darmowe prowadzenie takiego rachunku, natomiast wszelkie pozostałe transakcje i operacje mogą być obciążone dodatkowymi kosztami.

 

Banki również niekiedy określają minimalną kwotę, jaka musi trafić każdego miesiąca na rachunek firmowy, aby konto było prowadzone bezpłatnie. Takie limity z punktu widzenia przedsiębiorcy są dużym utrudnieniem, bo tak naprawdę nie mamy pewności, że zyski czy należności wpłyną w danym miesiącu i czy kwota będzie równa tej wymaganej przez bank, aby konto firmowe było darmowe.

 

Darmowe przelewy internetowe i darmowe przelewy do urzędów

Kolejnym ważnym elementem są darmowe przelewy przez Internet. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele transakcji dokonywanych jest aktualnie przez Internet. Równie ważne jest, aby nie płacić za przelewy do ZUS oraz za przelewy do Urzędu Skarbowego. To ważny element, ponieważ są to stałe przelewy, a Urząd Skarbowy oraz ZUS akceptują tylko opłaty przelewem bankowym. To oznacza, że każdego miesiąca będziemy regularnie wykonywać przelewy do urzędów. Dlatego bardzo ważne jest, aby przelewy były darmowe.

 

 

Bezpłatne wypłaty i wpłaty

Kolejną ważną kwestią jest to, aby wpłaty na konto firmowe oraz wypłaty były darmowe. Dlatego wybierając rachunek firmowy należy zwrócić uwagę na ten element gdyż niekiedy może to być dla nas kosztowne, gdy zechcemy wpłać lub wypłacić pieniądze.

 

Wybierając konto firmowe należy zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe opłaty. Jeżeli wiemy, ze ilość przelewów przez Internet będzie bardzo duża, to warto zapłacić np. za kartę płatniczą, a w zamian ustalić, że przelewy online będą bezpłatne. To bardzo ważne, aby minimalizować koszty, szczególnie, gdy dopiero startujemy z własnym biznesem.