Archiwum 01 kwietnia 2015


kwi 01 2015 Rola pieniądza w życiu człowieka
Komentarze: 0

Żyjemy pośród przekonań, w większości nabytych poprzez wychowanie rodziców, jako zasady szczęśliwego życia, lecz nie zawsze się w pełni zgadzają z rzeczywistością. Zdarza się, że mogą nawet przysłonić istotne rozwiązania, np. problemu, których po prostu nie weźmiemy pod uwagę.

Innym źródłem z którego czerpiemy wiedzę, na temat życia jest społeczeństwo oraz własne obserwacje i analizy doświadczeń.

Kilka takich przekonań, każdy ma na temat finansów i roli pieniądza w życiu, a jednym z nich, dość popularnym, jest to że pieniądze szczęścia nie dają.

Owszem, pieniądze same w sobie szczęścia nie dają, bo cóż może się kryć za szczęście w kawałku papierka, metalu, bądź też w cyferkach na koncie. Tak właściwie to nic.. ale gdy te sumy fizyczne czy elektroniczne przełożymy na to co nam oferują, zmienia się punkt widzenia.

Nagle zaczynamy marzyć, co byśmy mogli kupić za daną kwotę i jak bardzo byśmy mogli się upajać tym zakupem, tą radością. Myślimy ile wniósł by dobrego do naszego życia.. lecz czy na pewno? Czy prawdziwe szczęście istnieje w przedmiotach, w rzeczach? Czy prawdziwe szczęście nie otacza nas wokół, czyli w tym jak żyjemy na co dzień? Ile czasu spędzamy z najbliższymi? Tu właśnie kryje się prawdziwe szczęście, w jedności z otoczeniem.

I niech ta jedność także przełoży się na finanse, zacznijmy współgrać z rolą pieniądza, tym że jest on częścią potrzebną do życia na poziomie, a przecież każdy takiego życia pragnie. Więc szanujmy każdy grosz w który włożyliśmy pracę i analizujmy przychody na lepsze życie teraz i w przyszłości.

kwi 01 2015 Czym jest ryzyko kredytowe i jak go uniknąć?...
Komentarze: 0

Ryzyko jakie niosą za sobą kredyty to ryzyko niewywiązania się przez dłużnika z jego zobowiązań wobec dostawcy towarów lub usług, czyli ryzyko niewypłacalności dłużnika. Może to być ryzyko, jakie towarzyszy podczas udzielaniu kredytów przez banki osobom lub firmą, które nie będą spłacały ustalonych w umowie kredytowej rat.

W celu jego uniknięcia, i w związku z tym zmniejszenia prawdopodobieństwa potencjalnych strat dla organizacji bankowej, musi być sterowane przez ciągłe monitorowanie.

Monitorowanie ryzyka prowadzone jest przede wszystkim na podstawie kwartalnych lub miesięcznych kontroli jednostki kredytowej kredytobiorcy, który stanowi: kwartalny monitoring sytuacji finansowej kredytobiorcy, zgodnie z prawem Banku (ranking kondycji finansowej, kontroli limitu kredytowego), sprawdzenia rzeczywistego stanu finansowego osoby posiadającej kredyty, monitorowanie obsługi zadłużenia lub pożyczki (kredytobiorca zobowiązany terminowo i kompletnie spłacać odsetki i kapitał do Banku), kontrolę rzeczywistego celu udzielenia pożyczki i jej zgodność z warunkami umowy, monitorowanie faktycznej wartości zabezpieczenia, monitorowanie statusu prawnego kredytobiorcy monitorowanie jego historii kredytowej, monitoring transakcji kredytowych w realizacji działań mających na celu przeciwdziałanie legalizacji środków pochodzących z przestępstwa, jak również stosowanie innych metod opisanych w polityce wewnętrznej każdego banku.