gru 07 2015

Konto oszczędnościowe, które faktycznie...


Komentarze: 0

Kiedy wybieramy się do banku, aby założyć konto oszczędnościowe, najczęściej mamy w głowie wizję wielotysięcznych zarobków, jakie dzięki niemu uzyskamy. Tymczasem już na etapie podpisywania umowy trzeba mieć świadomość, że takie konta nie mogą w żadnym razie być podstawowym zabezpieczeniem finansowym naszej przyszłości. Mogą jedynie stanowić dodatkowe źródło zarobków i dodatkową formę oszczędzania, a same odsetki, jakie z takiego konta uzyskamy, trzeba raczej liczyć w dziesiątkach i setkach złotych, a nie w tysiącach.

Wybierz wysokie oprocentowaniem

Z zasady, jeśli zakładając rachunek w banku, na którym chcemy zarabiać, wybieramy takie konto, które cechuje się najwyższym oprocentowaniem. Obecnie jego poziom waha się między 1-3%, co w skali roku pozwala uzyskać niemały dochód, jeśli wpłacimy na konto sporą sumę. Przykładowo przy kwocie 1000 złotych po dwunastu miesiącach i naliczaniu comiesięcznym, klient może uzyskać około 250zł. I to za sam fakt posiadania konta, na którym przez rok będzie w spokoju leżał odłożony tysiąc. Oczywiście odsetki będą tym większe, im większa kwota będzie zasilała nasz rachunek oszczędnościowy. Przykładowo jeśli co miesiąc przelejemy na niego część naszej wypłaty – chociażby trzysta lub pięćset złotych – oprocentowanie w kolejnym naliczeniu obejmie już nie tylko bazowy tysiąc złotych, ale i kwotę wpłaconą później. W rezultacie zarabiać będziemy jeszcze więcej, a dodatkowo mamy stały dostęp do swoich pieniędzy, dzięki czemu w każdej chwili możemy wypłacić całą kwotę, jej część lub tylko odsetki.

Gdzie takich szukać?

Oczywiście teoria to jedno, a praktyka to drugie i znalezienie konta oszczędnościowego, które na nasz będzie zarabiało, wcale nie jest takie łatwe. Co prawda szybko znajdziemy ofertę z wysokim oprocentowaniem, ale jednocześnie sprawdźmy, czy nie wiąże się ona z jakimiś ukrytymi opłatami, np. za prowadzenie konta lub wypłatę zdeponowanych tam środków. Dobrą pomocą będzie również ranking kont oszczędnościowych, w którym znajdziemy od ręki informacje techniczne o większości popularnych rachunków oszczędnościowych dostępnych w polskich bankach. Dzięki takim rankingom mamy błyskawiczny dostęp do rzetelnych danych ofertowych poszczególnych banków bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkowo w rankingach internetowych możemy sobie sami sortować listę wedle ustalonych przez siebie kryteriów, na których nam najbardziej zależy, np. pod względem minimalnej kwoty wpłaty.


Sprawdź też porównanie kont oszczędnościowych styczeń 2016 gdzie znajdziesz analizę najlepszych ofert banków.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz